Jak vybrat přípravek na tvář?

Podtrhněte krásu pleti pomocí vhodné kosmetiky.

přípravky hlavní

Před výběrem zkrášlujících přípravků na obličej se seznamte s jednotlivými typy produktů a promyslete si, jakého výsledku s nimi chcete dosáhnout. Odstín pleti snadno sjednotí tónovací krém, ale perfektně nalíčený obličej je výsledkem souhry několika produktů, kdy se každý specializuje na něco jiného. Podkladová báze připraví pleť na make-up, korektor a zakryje nedokonalosti, rozjasňovač a tvářenka vám dodají šmrnc a fixační sprej se zase postará o to, aby vše bezchybně drželo. 

Na co se zaměřit při výběru

Při výběru kosmetiky zvažte, jaké vlastnosti od produktu očekáváte a jaký typ pleti máte. Zamyslete se také, jak často budete přípravek používat a na základě toho zvolte velikost balení. 

Požadavky

Pokud jste majitelkou přirozeně krásné pleti a hledáte jen přípravek na sjednocení odstínu, vystačíte si s tónovacím krémem či korektorem na zakrytí drobných nedokonalostí. Jestli však toužíte po dokonalém večerním make-upu, budete potřebovat vše od podkladové báze až po fixační sprej. Pro potřeby běžného denního líčení si můžete vystačit s kvalitním make-upem, korektorem, pudrem a tvářenkou. 

Typ pleti

Od typu pleti se odvíjí vlastnosti produktu i konzistence. Pokud zvolíte přípravek pro jiný typ pleti, než máte, zbytečně ji zatížíte, ale nedosáhnete požadovaného vzhledu. Mastnější pleť potřebuje přípravky, které ji zmatní a udrží přebytečný maz pod kontrolou. Suchá pleť si žádá ochranu před vysušením v podobě hydratační kosmetiky. Ta zabrání vzniku nevzhledných šupinek, k jejichž tvorbě má suchá pokožka sklony. Pokud máte citlivou pleť, zaměřte se na šetrné kosmetické přípravky bez parfemace a dalších látek, které by pokožku mohly dráždit.

Velikost balení

Při výběru velikosti balení hraje roli účel a frekvence použití. Pokud si přípravek nanášíte denně a na celý obličej, pořiďte si balení o větším objemu nebo hmotnosti. Vyplatí se to. U kosmetiky, kterou využíváte jen příležitostně, se poohlédněte po menším balení. Kromě běžných velikostí existují i skladná cestovní balení do kabelky. Kosmetické přípravky a líčidla mají po otevření omezenou životnost. Snadno se může stát, že vyhodíte téměř plné balení jen proto, že je větší, než zvládnete v době spotřeby využít. 

Další vlastnosti

U přípravků na tvář se zaměřte také na další užitečné vlastnosti, které mohou v jednom kroku lépe reflektovat potřeby pleti. Například krémy pro zralou pleť obsahují složky na vypnutí a vyhlazení vrásek. Užitečnou vlastností pleťové kosmetiky je také ochrana proti slunečnímu záření – čím je SP faktor vyšší, tím lépe. Některé produkty jsou voděodolné, takže si udrží perfektní vzhled i po krátkodobém kontaktu s vodou, což se hodí zejména v létě.

tvářenka

Typy přípravků

  • Podkladové báze a primery** - jedná se o krémy či gely, jež slouží ke sjednocení pleti a zmírnění jejích nedokonalostí před nanesením make-upu či očních stínů. Primer zamaskuje rozšířené póry i drobné vrásky. Pro mastnou pleť se hodí podkladová báze s matujícím účinkem, která zabrání prosakování mastnoty přes make-up a udrží matný vzhled po celý den. Pro suchou pleť je vhodný primer s hydratačními účinky, díky nimž nevznikají na nalíčeném obličeji nežádoucí šupinky.

  • Tónovací BB a CC krémy - pod zkratkami BB a CC se skrývají multifunkční tónovací krémy, které v jednom kroku nahradí hydratační krém, podkladovou bázi a částečně i make-up. Označení CC je odvozeno od anglického názvu color correcting cream, což doslova znamená krém na korekci odstínu pleti. Přípravky s označením BB – blemish balm cream – jsou lehké tónovací krémy, které pleť rozjasní a zakryjí drobné nedokonalosti. Kromě toho pleť zklidňují a pomáhají redukovat zarudlá místa. CC mají podobné vlastnosti jako produkty s označením BB, ale mají hutnější strukturu, větší krycí schopnosti a jsou vhodnější pro zralou pleť.

  • Make-up - při výběru make-upu se zaměřte hlavně na jeho konzistenci, intenzitu krytí a na odstín, který by se měl co nejvíc shodovat s vaším tónem pleti, díky čemuž bude výsledný vzhled působit přirozeně.

Zobrazit více

Pokud máte mastnější pleť, vyberte lehčí bezolejový zmatňující make-up. Pro suchou a citlivou pleť se také hodí lehčí konzistence s rozjasňujícím účinkem. 

Na stárnoucí pleti vypadají nejlépe speciální make-upy s obsahem složek pro regeneraci, výživu a vypnutí pleti.

Intenzitu krytí vybírejte podle nedokonalostí, které chcete zakrýt. Jedná-li se o pár pupínků, zvolte lehčí make-up a akné zakryjte korektorem. Na zakrytí velké pigmentové skvrny jsou vhodné přípravky se silnějším krytím.

  • Korektory - slouží k zakrytí výraznějších nedokonalostí pleti, jako jsou například žilky, kruhy pod očima, akné a menší pigmentové skvrny. Odstín vybírejte tak, aby se shodoval s make-upem a pudrem. Kromě korektorů v barvě pleti existují i barevné varianty, které se specializují na maskování určitých nedokonalostí. Korektory ve žluté a zelené barvě neutralizují červenou, snadno s nimi tedy zakryjete pupínky a jiná začervenání na obličeji. Na tmavé kruhy pod očima se hodí korektor s růžovým či oranžovým podtónem. 

  • Rozjasňovače - neboli highlightery propůjčí pleti svěží vzhled a zvýrazní vybrané partie obličeje. Nanáší se na lícní kosti, těsně nad obočí, do středu nad horní ret, k vnitřnímu koutku oka a také na čelo. Pro dosažení kýženého účinku musíte zvolit správný odstín a konzistenci.

Zobrazit více

Konzistenci vybírejte tak, aby byla stejná jako u ostatních líčidel, která používáte. Dobrým vodítkem při volbě konzistence je i typ pleti. Pro suchou pleť se hodí krémová varianta, zatímco mastnější pleť ocení spíše pudrovou konzistenci.

  • Pudry - nenahrazují roli make-upu ani korektoru, je jejich doplňkem. Zmatňuje pleť, což se nejčastěji hodí při fixaci tekutého či pěnového make-upu u mastné pleti, u níž absorbuje přebytečný maz a udrží její sametový vzhled. Nejvhodnější variantou pro mastnou pleť je sypký či antibakteriální pudr. Pokud máte suchou či citlivou pleť, zvolte raději kompaktní či minerální verzi pudru, která pleť nevysuší.

  • Bronzery - pokud si bronzer pořizujete na konturování pleti, sáhněte po matné variantě bez třpytek, jež na obličeji bude působit přirozeně. Třpytivou variantu zvolte v případě, že chcete pleti dodat opálený vzhled. Konzistenci volte podle typu pleti – na mastnou pleť se hodí pudrová varianta, pro suchou a normální pleť je ideální tekutý bronzer.

  • Tvářenky - vybírejte tak, aby lichotily tónu pleti a dodaly jí zdravý nádech. Pokud máte mastnou pleť, sáhněte po matné variantě, třpytky by jen zbytečně zdůrazňovaly lesk pleti. Co se konzistence týče, nic nezkazíte, když ji sladíte s přípravkem na sjednocení pleti. Krémovou či pěnovou tvářenku zvolte v případě, že používáte make-up. Pudrová varianta zase hezky doplní pudrový podklad. 

  • Fixační spreje - jsou transparentní a nanáší se na nalíčenou pleť nebo v průběhu líčení k fixaci jednotlivých vrstev, které udrží v perfektním stavu mnohem déle. Fixátorem můžete přestříkat make-up i během dne v případě, že máte mastnější pleť. 

rozjasňovač

Konzistence

U mnoha přípravků na pleť si můžete vybrat sypkou, tekutou či krémovou variantu. U jiných je konzistence už předem daná povahou výrobku. Tekutý pudr neseženete stejně jako tuhý BB krém nebo fixační sprej. Kromě svých preferencí berte ohled také na typ své pleti. Krémové přípravky se lépe hodí pro suchou a citlivou pleť. Produkty na bázi gelu jsou ideální volbou pro mastnou pleť.

Zobrazit více

Při výběru konzistence se snažte dodržet pravidlo jednoty a volte vždy jen jednu variantu, díky tomu se vám budou líčidla lépe nanášet a dosáhnete přirozenějšího vzhledu než při jejich nevhodném kombinování. Přípravky tuhé konzistence lépe spolupracují s tuhými a krémové zase s krémovými. Pokud používáte pudr, doplňte ho pudrovou tvářenkou a make-up zase krémovou. Například v případě, že nanesete krémovou tvářenku na zapudrovaný obličej, může dojít k nerovnoměrnému nanesení, jelikož tvářenka bude přirozeně na pudru ulpívat. 

Konzistence často ovlivňuje také krycí schopnosti. Tuhé korektory v kelímku či make-upy v tyčince mají vyšší krycí schopnost než jejich tekuté varianty. 

Na pomezí tuhé a tekuté konzistence stojí pěna, v pěnovém provedení seženete některé make-upy. Jejich předností je příjemná textura a snadné nanášení.

Rady k líčení

Správné nanášení

Přípravky bez pumpičky nenabírejte prsty, ale plastovou špachtlí, kterou po každém použití umyjte antibakteriálním mýdlem. Na nanášení make-upu, korektoru, rozjasňovače, bronzeru i tvářenky jsou vhodné různé profily štětců nebo houbičky, ale i ty si zaslouží pravidelnou péči a očistu. Pokud budete do nádobek s líčidly či krémy sahat, začnou se v nich množit nežádoucí bakterie, které si s každou aplikací nanesete na obličej, stejně jako při používání neočistěných štětců a houbiček. Přípravky s pigmenty roztírejte vždy do ztracena, aby nebyly vidět ostré přechody, díky tomu dosáhnete přirozeného vzhledu.

Volba správného odstínu

  • Při výběru odstínu make-upu a pudru platí jednoduché pravidlo. Nikdy nesmí být tmavší než vaše pleť. Výjimku tvoří jen přípravky, které chcete použít ke konturování obličeje. Při hledání správného odstínu myslete také na barvu krku, aby vám nevznikl mezi obličejem a krkem nežádoucí kontrast. 
  • U korektorů nemusíte volit jen jednu barvu na zakrytí všech nedokonalostí. Ideální je paletka s více odstíny, jež můžete podle potřeby kombinovat. Pokud chcete jen jeden korektor, sáhněte po odstínu, který bude co nejpodobnější vaší pleti.
  • Při výběru odstínu bronzeru volte nepatrně tmavší odstín, než má vaše pleť. Pokud máte porcelánovou pleť, vyberte si bronzer s růžovým nádechem. 
  • Tvářenku slaďte se rtěnkou a s odstínem pleti. Světlé pleti sedí jemné béžové, růžové nebo broskvové tóny, olivová pleť je ideálním kandidátem pro hnědé či měděné odstíny. U tmavší pleti si můžete dovolit sytě červené, až fialové barvy. 
  • Pokud máte světlejší pleť, u rozjasňovačů se dívejte po bílých a lehce narůžovělých odstínech. Pro olivovou pleť jsou vhodné broskvové či zlatavé tóny. Tmavší pleti sluší výraznější zlatavé, až bronzové odstíny. 
  • Výběr odstínu u BB a CC krémů je snadný. Zpravidla existují jen dva. Světlejší varianta pro světlou pleť a tmavší odstín pro opálenější pleť.

Nezapomínejte na odličovací přípravky

Nedílnou součástí líčení je i odličování. Pokud se pravidelně líčíte anebo používáte pleťové krémy a séra, měly by být přípravky k čištění pleti nedílnou součástí vaší kosmetické výbavy. Druh i konzistenci přípravků na odličování vybírejte podle typu pleti a také podle líčidel, která používáte. Pokud máte v oblibě voděodolná líčidla, zvolte dvoufázové odličovací přípravky. Na mastnou pleť používejte přípravky na gelové bázi, jež ji nejen odlíčí, ale také zbaví přebytečného mazu. K čištění suché pleti jsou vhodná spíše odličovací mléka, která jemně čistí, ale nevysušují. O citlivou pleť pečujte kosmetikou bez parfemace a s obsahem zklidňujících složek.

Správné skladování kosmetiky

Správně skladovaná a používaná kosmetika si udrží výrobcem deklarované účinky mnohem déle. Kosmetickým přípravkům škodí vlhko a přímé slunce, v těchto podmínkách se rychle množí bakterie. Proto je uchovávejte na temném a suchém místě. Pokud si nakoupíte nějakou kosmetiku do zásoby a chvíli potrvá, než ji otevřete, skladujte ji v lednici. 

Kontrola maximální doby spotřeby

U kosmetické výbavy pravidelně kontrolujte maximální dobu spotřeby, kterou najdete na každém obalu. Důležitou roli hraje také počet měsíců po otevření, během nichž by se měl přípravek spotřebovat. Tato doba se často nachází v ikonce „kelímku“, kde je napsáno například 12 M, což znamená, že by se měl přípravek přestat používat po 12 měsících od otevření. Po uplynutí této doby přípravek ztrácí účinky a může způsobit nežádoucí kožní problémy.

Další užitečné články

Nejlepší make-upy Nejlepší krémy na pleť